top of page

עובדות על בניה עד מפתח

קבלן בניה עד מפתח

בעבור לא מעט ישראלים החלום האולטימטיבי הוא של בית עם גינה. כן, לא מעט מהם חברו לשיטה של "בנה ביתך" לפיה קונים מגרש היכן שהוא, אם במושב או בישוב קהילתי כלשהו ומתחילים להגשים את הפנטזיות. לבנות מרתף שיוכל לאחסן את אוסף היינות שפעם יהיה לכם, או חדר משחקים בו ישכון שולחן הביליארד. ובחצר, שם יהיה מחסן לאופניים ועמדה שבה יוצב הגריל גז כדי לפצוח במנגל. וכמובן בל נפסח על חדר השינה עם הנוף והמטבח הגדול שאפשר לארח בו בנוחות תריסר אנשים בחג הפסח. רק שאף אחד לא גילה לכם שכדי לבנות את הפירמידות במצרים לקח פחות זמן, מאשר לבנות את בית החלומות שלכם. אז מה צריך לדעת לפני שניגשים למלאכה, הנה כמה עובדות חשובות.

קחו אויר

כמו תמיד מהר מאוד כשמנסים להגשים את הפנטזיה ולהפוך אותה למציאות מגלים שישנם לא מעט מכשולים בדרך, מה שמחייב אתכם בשלב הראשון להתאזר בכמות רבה של סבלנות. רומא לא נבנתה ביום אחד, וכך גם לא בית חלומותיכם. 

 

המכשול הראשון שקרוב לוודאי שתתקבלו בו היא הביורוקרטיה. בניית בית פרטי מחייבת אישור וועדה מרחבית. יהיה עליכם להגיש תכנית בקשה להיתר הכוללת שרטוט של המגרש חתום על ידי מודד מוסמך ולצידו תוכניות מפורטות של הבית אשר נערכו על ידי אדריכל. בהמשך תדרשו להמציא אישורים שונים כגון; פיקוד העורף לתכנית הממ"ד, רשות מקרקעי ישראל אם הקרקע אינה פרטי, הרשות המקומית, חברת החשמל, בזק, הוט ולרוב גם מכבי האש. כמו-כן תצטרכו להציג הסכם עם מטמנה לפינוי פסולת בניין והסכם עם מעבדה מאושרת לשם בדיקת יציקות הבטון. כמובן יש לדאוג לליווי מהנדס בניין אשר יחתום על התכנית ויתר המסמכים מול הרשויות. לרוב נדרש גם דו"ח ביסוס קרקע. אם עד עכשיו לא ממש נשברתם משלל הביורוקרטיה, אז קחו בחשבון שבישובים שונים תגלו שיש מגבלות שונות על עיצוב וכדומה לפי תכנית בניין העיר החלה על המקום.

חומרים ואנשי מקצוע

אחת מהעצות החשובות ביותר היא בעת בניית בית היא לשמור על תקציב. כדי לדעת מהו, מומלץ להיוועץ עם אנשי מקצוע שונים. הבעיה שבלא מעט פעמים יש נטייה לחרוג מהתקציב. חישוב לא נכון של עלויות הבנייה וחומרי הגלם. עיכוב בעבודה או בעיה עם איש מקצוע כזה או אחר עלולים לגרום לחריגה לא קטנה מהתקציב. נקודה חשובה לא פחות היא העובדה שאתם כאדם פרטי תשלמו מחיר שונה עבור חומרי הגלם או עבור עבודתו של איש מקצוע מסוים, מאשר קבלן ראשי המנהל את כל העבודה. 

נקודה חשובה לא פחות היא זמינותם ורמת מקצועיותם של אנשי המקצוע השונים שתשכרו לעבודה. בואו נודה על האמת, גם אם תעשו תחקיר מאוד מעמיק, אם זו לא העבודה שלכם, יקשה עליכם להצליח ולהשיג את בעלי המקצוע הטובים ביותר ולגרום להם לעבוד על פי לוח הזמנים שנקבע מבלי שישהו את העבודה מפעם לפעם. 

אז מה הפתרון? ראשית, השאירו קצת כסף בצד להוצאות בלתי צפויות מראש (בלת"מים) לכל אותם מקרים שאינם מכוסים על ידי התקציב שקבעתם ואשר יכולים "לחורר לכם את הכיס". 

לקחת קבלן מפתח 

לאור האמור לעיל, מומלץ מאוד לקחת "קבלן מפתח". המשמעות היא שאתם מתקשרים עם קבלן אחד שהוא מעין "קבלן-על' אשר מרכז את כל סוגי העבודות בתחומי השלד והגמר. הוא מנהל את העבודה במובן של סדרי העבודה ולוחות הזמנים וחשוב עוד יותר, שהוא האחראי הראשי על טיב העבודה כלפיכם. אתם כלקוחות יכולים לציין בפני הקבלן כי אתם עומדים על כך, שכל קבלני המישנה הכפופים לו, יהיו גם כן מקצועיים מאד.  

מאחר ואחת הבעיות הנפוצות היא שאם אחד מהם נעדר, מתעכב, או פשוט חולה אתם תמצאו שכל עבודת הבנייה מתעכבת, ויהיה לכם קשה למצוא לזה פתרון. במקרה של קבלן מפתח, הוא יוכל תמיד לזמן בזמן קצר מחליף אשר ימשיך את העבודה באותו תחום.

כמו שתגלו מהר מאוד, הבעיה העיקרית הקיימת למי שלא שוכר את שירותיו של קבלן מפתח ומנסה למצוא בעלי מקצוע נפרדים לכל שלב בבניה, היא בעיית התיאום בין בעלי המקצוע השונים אשר עבודתו של כל אחת מהם היא חוליה בשרשרת מערכות אשר יש לבצע בה תיאומים במשך כל הבניה ועד שבעל מקצוע אחד לא מסיים שלב בעבודתו לא תוכלו להתקדם עם בעל המקצוע הבא אחריו. מי מכם הסבור כי יוכל לחסוך בהוצאה הכספית הכוללת על ידי ניהול קבלני משנה בעצמו ובכך לחסוך את אחוזי הרווח של קבלן הראשי, לרוב ייווכח כי המציאות תתפח על פניו.

התקשרות עם קבלן מפתח, תחסוך לכם "כאבי ראש" רבים. אתם חותמים הסכם אחד במקום מספר הסכמים והוא יהיה האחראי למסור לכם את העבודה בזמן וברוב המקרים ימסור מוצר מוגמר איכותי מאד. הוא זה שיקבל מכם את המשוב על איכות הביצוע בצורה מרוכזת. בנוסף, מאחר ומדובר באיש מקצוע המעסיק בעלי מקצוע העובדים תחתיו ולרוב כבר מכיר אותם מעבודות אחרות שביצעו יחד, אותם בעלי מקצוע ידאגו לבצע עבודה טובה במטרה להמשיך ולקבל ממנו עבודות נוספות בעתיד. בצורה כזו הופך קבלן המפתח שלכם למנהל העבודה באתר ולמי שמקל עליכם את ניהול הבנייה. כמובן שמומלץ בנוסף להעסיק מפקח בנייה בהסדר זה או אחר שייצג אתכם בפני הקבלן. העסקת מפקח בניה אפשרית ברמות שונות של תדירות הביקורים וכן בבדיקה ואישור חשבונות הקבלן בהתאם להסדר התשלומים. ההמלצה היא אף להעסיקו כבר בשלב שלקראת החתימה לעזור לכם בניסוח הסכם העבודה ובדיקת כתבי הכמויות של המתכננים.

שיתוף

bottom of page