top of page

קבלן שלד - מה שצריך לדעת

חברת חזני פרויקטים חיפה

הגעתם לשלב הזה של מימוש החלום הכי גדול והוא בניית בית החלומות שלכם. ישבתם עם האדריכל והבאתם יחד אתו תכנית המביאה לידי ביטוי את כל הרצונות, המאוויים ואפילו החלומות שלכם. עכשיו הגענו לשלב הביצוע. התחנה הראשונה היא בחירתו של קבלן השלד או בחירה מראש של "קבלן מפתח" אשר קבלן השלד יעבוד תחתיו. אז מיהו קבלן השלד ומה חשוב שתדעו לפני שתרוצו לבחור אחד. הנה כמה טיפים חשובים שאספנו עבורכם.

מהו קבלן שלד

כמו בגוף האדם, גם בבניין, תחילה נבנה השלד שעליו מבוסס הבניין כולו. זוהי הסיבה שלבניית השלד חשיבות קריטית, ובנייה נכונה שלו חשובה לא רק מבחינה בטיחותית אלא היא גם משמעותית לתקינותן של מערכות שונות כמו מערכת האינסטלציה, החשמל והאיטום. השלד אחראי במידה רבה ליציבות המבנה ולאופן שבו יתמודד הוא מול כל איתני הטבע כמו רוחות, גשמים, רעידות אדמה ועוד.

קבלן שלד הוא מי שאחראי על בניית שלד המבנה שהוא למעשה הבסיס של הבית. שלד כזה כולל את היסודות, הקורות, הקירות, התקרות והרצפות. כמובן שכל אלו מחייבים שתהיה זו בנייה איכותית מאחר וכל טעות עלולה להביא לליקויים חמורים ונזקים עם עלויות תיקון מאוד גבוהות. לכן ככל שבניית השלד שלכם תהיה איכותית וישרה יותר, הדבר ישפיע על הגמר של הבניה, ויביא לחסכון משמעותי בעלויות הגמר, מאחר ולא תזדקקו לתיקונים בשלד. 

לכן די ברור שאם אתם מעוניינם לבנות בית באופן ראוי כדאי לכם לבחור את קבלן השלד הטוב ביותר. וכמובן לבחון באופן מעמיק את רמתו המקצועית תוך שאתם מוודאים שהוא אכן בעל הנסיון והידע הנחוצים לכם.

נקודות חשובות שיש לדעת לגבי הקבלן שלד

במדינת ישראל קיים במשרד השיכון מוסד בשם רשם הקבלנים. זהו למעשה מאגר מידע המבצע רישום של כלל הקבלנים הרשומים בישראל. לכל קבלן ישנו סיווג המיוחד לו. לקבלן שלד עם רישיון יופיע אם כן בפנקס הקבלנים תחת הסיווג של עבודות שלד. כמובן שעליכם לוודא כי הקבלן שבחרתם מופיע בפנקס הקבלנים וכי הרשיון שלו הוא בר תוקף. 

נקודה חשובה לא פחות היא מידת הניסיון שיש לקבלן שבחרתם. ניסיון עתיד להביא לכך שיהיו לו פחות ליקויים אפשריים בבנייה. והשתדלו גם לקבל המלצות על הקבלן שאיתו אתם עתידים לבצע את העבודה.

מה תכלול הצעת המחיר של קבלן השלד

הנה כמה סעיפים שיש להתעמק בהם בהצעת המחיר שתקבלו מקבלן השלד: ראשית, במהלך הבנייה תזדקקו לשירותיו של מודד מוסמך אשר עליו לסמן את המיתווה של היסודות לקראת ביצוען. מדידה נוספת היא בתום הבניה אותה יש להמציא למשרדי הוועדה המקומית. מדידה זו דרושה על מנת להראות שלא חרגתם ממידות המעטפת שבתכנית ההיתר. אם לא שכרתם מראש שירותיו של מודד זה לשתי מדידות אלו וודאו שמדידות אלו כלולות בהצעת המחיר שקיבלתם מקבלן השלד. בנוסף, שימו לב שהחפירות והקידוחים שהם שלב חשוב מאוד בתהליך בניית השלד יופיעו גם הם כחלק מעבודתו ובהצעת המחיר כמו גם יתר יציקות.

גם סוג הבנייה חשוב. קיימת בנייה העושה שימוש בבלוקים אפורים רגילים שהם הנפוצים יותר ובנייה העושה שימוש בבלוקים עם מקדם בידוד תרמי גבוה יותר כדוגמת בלוקים של איטונג" "בלוקל" ואחרים. בין סוגי הבלוקים הנ"ל קיים הבדל בעלויות ובאיכויות, מה שמחייב לקבוע את הדברים באופן ברור עוד בשלב הכנת המפרט הטכני וכתב הכמויות המשמשים לקבלת הצעת מחיר טרם תחילת הבנייה. 

מאחר ולא תהיו מעוניינים שבמהלך הבנייה יהיה השטח חשוף לגנבות ונזקים שונים וודאו שעלות הקמת הגידור או התיחום תיכלל בהצעת המחיר שקיבלתם וכל מעשה של גניבת ציוד יהיה באחריותו ועל חשבונו של הקבלן. נושאים נוספים שיש לכלול בהסכם עם הקבלן ואשר יחולו על חשבונו הם פינוי פסולת הבניין לאתר פסולת מאושר, קביעת לוח זמנים מחייב תוך קביעת מנגנון פיצוי במידה ויחרוג מהזמן המוקצב.

על מנת להבטיח כי תהיו מכוסים מבחינה ביטוחית למשך תקופת הבניה, יש לחייב את הקבלן בהמצאת פוליסת ביטוח כנגד כל הסיכונים, הכוללת גם צד ג'  ומכסה כל נזק של מי שנכנס לאתר הבניה. יש לדאוג ולחייב את הקבלן להמציא לכם העתק פוליסה הכולל את פרטי הפרויקט שלכם ואת שמכם כמוטבים בפוליסה.

:

bottom of page