top of page

אדריכל בחיפה

אדריכל בחיפה

החלטתם לבנות בית ונוכחתם לדעת כי ישנם בעלי תפקידים שונים: אדריכל, מהנדס, מפקח בניין, קבלן בקיצור קצת בלאגן. אז כדי שלא תתבלבלו בואו נעשה קצת סדר ונספר לכם מהו תפקידו של אדריכל, ולמה הוא חשוב לתכנון ובניית ביתכם העתידי. 

מיהו אם כן אדריכל?

ישנם סוגים שונים של אדריכלים. ביניהם ניתן למנות את אדריכלות המבנים, אדריכלות הנוף ואדריכלות בינוי הערים. תחום נילווה לאדריכלות הוא תחום עיצוב הפנים. בקיצור מדובר במקצוע רב תחומי. אבל נכון להיום וכשזה נוגע לבית שאתם מעוניינים לבנות מדובר במי שעוסק בתכנון ועיצוב המבנה של ביתכם מבחינת ההיבט החזותי. המטרה של האדריכל היא להתאים את החזות לסביבה ולכם – לקוחותיו. מהנדס הבניין לעומת זאת, יעסוק בתכנון המבנה מבחינה החוזק שלו, ואילו הקבלן ומפקח הבנייה יהיו למעשה המוציאים לפועל של התוכניות הללו.

כדי להפוך לאדריכל בישראל יש צורך בלימודים אקדמאיים למשך חמש שנים, ואת התחום ניתן ללמוד באחד מכמה מהמוסדות הבאים להשכלה גבוהה בישראל: הטכניון, אוניברסיטת תל-אביב, בצלאל, ויצו חיפה או אוניברסיטת אריאל. במסגרת מסלול הלימודים נחשף הסטודנט ללימודי ארכיטקטורה לתחומי ידע נרחבים במיוחד החל מפיזיקה ותורת החומרים, תולדות הארכיטקטורה ולימודי עיצוב נרחבים מתוך מגמה להרחיב ולהעמיק ככל הניתן את הידע ויקנו לסטודנט כלים רבים ככל הניתן לשם הצלחתו בחייו המקצועיים. זהו למעשה מקצוע המשלב כישורים טכנולוגיים לצד כישורים אמנותיים ויצירתיים.

תפקידי האדריכל

בניית בית כרוכה בלא מעט שלבים האמורים להוביל אתכם החל מניתוח הזכויות החלות על החלקה. במקרה של דירה בבית משותף, הזכויות המגיעות לדירתכם על פי חלקכם ברכוש המשותף. על פי הזכויות, יוכל האדריכל להציע פתרון תכנוני ועיצובי לבית או לדירתכם.

האדריכל שבחרתם יהיה מעורב בכל שלבי התכנון והבניה, החל מהתכנון הראשוני, הוצאת רישיון בניה, תכניות מפורטות ומפרטים לביצוע. הוא ילווה אתכם לכל אורך התהליך וידאג לתרגם למעשה את רעיונותיו העיצובים למוצר מוגמר לשביעות רצונכם תוך שימוש בידע שלו במערכות השונות ובחומרי הבינוי השונים.

האדריכל אחראי לחלוקה הנכונה של החלל בבית ולחיבור שבין החללים השונים, יקבע את מיקומם של פתחי הדלתות והחלונות, האופן שבו יכנסו לבית ואת התנועה שבין החללים השונים במרחב. התכנון ייקח בחשבון את צורתו הכללית של הבית, חלליו, גודלו ומידותיו ואת היחס שבין כל אלו. הוא גם זה שיתאים את החומרים שירכיבו את מראהו של הבית ואת החיבור ביניהם כך שאופי הריצוף, החלונות, הדלתות הארונות, המטבח וכן הלאה יחיו בהרמוניה זה עם זה. אכן המומחיות הנרכשת שלו מאפשרת לו להתמקד בניקיון של הקוים בבית, לנצל את הנפחים השונים ולגרום לחומרים והצבעים השונים להשפיע על אופי והאווירה של הבית, בדיוק כמו שרציתם, לכן כל פרט הוא משמעותי כולל תכנונה של התאורה בבית. במילים אחרות, האדריכל הוא זה שתופר עבורכם את החליפה ועושה זאת באמצעות הידע והמומחיות שלו. 

במהלך הבנייה יוודא האדריכל כי ביצועה של הבניה תואם להיתר הבניה שניתן לכם ובהתאם לתקנות השונות. כמובן שאם תחליטו בשלב כלשהו במהלך הבנייה לבצע שינוי כלשהו בתוכנית תהיו חייבים לערב את האדריכל ולכן הליווי שלו הוא חיוני בכל תהליך הבנייה. 

 

כלי העבודה

בעבר הרחוק הסתמכו רוב האדריכלים על שירטוט שנעשה באמצעות שולחן השירטוט שלהם. אלא שכיום עם הטכנולוגיה החדישה ניתן להשתמש בתוכנות מחשב שונות לשרטוט דו-מימדי ותלת-מימדי לשם הבעת הרעיון במהירות רבה יחסית. אומנם את הסקיצות הראשונות יכינו לרוב באופן ידני אך התוכנה תאפשר להם בהמשך להפיק שרטוטים עם התייחסות לנקודות מבט שונות וירידה לעומקם של פרטי החומרים ופרטי הביצוע המתאימים לעבודה.

במקרים מסוימים פונה האדריכל להשתמש בהדמייה תלת-מימדית, אם באמצעות התוכנה או באמצעות מודל פיזי המורכב מחומרים שונים כגון, קרטון, עץ, פלסטיק, זכוכית ועוד. 

 

המלצות

עם תחילת ההתקשרות מומלץ לשבת עם האדריכל ולתאר בפניו במילים את חלומכם לגבי הבית או הדירה, כיצד אתם רואים את החללים השונים והקשרים ביניהם בעיני רוחכם, מהו טעמכם לגבי חומרים וטקסטורות. האדריכל יידע לתרגם את התיאור המילולי לצורות ושטחים ויציג בפניכם חלופות תכנון המכוונות לצרכיכם על פי התיאור שהצגתם בפניו. גלו מעורבות ועניין והביעו את דעתכם לחלופות התכנון, מה כן ניראה לכם ומה פחות מצא חן בעיניכם. לא פעם תגלו כי דברים שחשבתם שאינם ניתנים להגשמה הופכים לאפשריים. מומלץ להקשיב לרעיונות ולעצות של האדריכל ולהתחשב בהן.    

בחירת חומרי הגמר חשובה ביותר למימוש חלומכם. האדריכל יוכל להמליץ בפניכם על סוגי החומרים השונים המתאימים לסוג החלל והשימוש. היו שותפים מלאים לבחירת החומרים. 

בעת הבניה, אל תתביישו לזמן את האדריכל ולהתייעץ עמו על פרטים שלא נראים לכם ואולי זה הרגע לבצע שינוי של הרגע האחרון.

bottom of page