מונחי יסוד בתחום הריצוף והפרקט

מונחי יסוד ריצוף ופרקט

לפניכם מילון מונחים בסיסיים העוסקים בריצוף ופרקט

ריצוף בטון
בטון הפך לטרנד לוהט למדי בעולם עיצוב הבית של השנים האחרונות, והוא בולט גם בתחום הריצוף והחיפוי. אריחים עשויי בטון משמשים כשהם מצוירים או כשהם יצוקים בבטון לתבניות גומי בצורות וטקסטורות שונות. בטון מאפשר גם ליצור דוגמאות תלת מימדיות – טרנד פופולארי בחיפוי קירות

אריחי קרמיקה
מיועדים לחיפוי קירות או לריצוף. לעומת אריחים טבעיים מאבו ושיש הנחצבים מהסלע, אריחי קרמיקה מיוצרים באופן מלאכותי. האריחים מיוצרים כיום בתהליך אוטומטי הכולל דחיסת חרס. התהליך מתבצע בתנור בחום של כ-1200 מעלות, ועם חומרי גלם פחות איכותיים מפורצלן. 
אריחי קרמיקה הם בעלי ספיגה נמוכה יחסית, עמידות גבוהה יחסית בפני שחיקה ומאפשרים ייצור נוח בטקסטורות וצבעים שונים.

אריחי גרניט פורצלן
אריחי פורצלן מיוצרים בחום של כ-1200 מעלות. הם פופולאריים במיוחד בריצוף ובחיפוי פנים וחוץ של מבנים, בעיקר הודות לעמידות הרבה ולמחיר הידידותי.

פוגה

מרווח בין אריחי ריצוף או חיפוי המכונה גם מישק. המרווח המינימלי בין אריחים עפ"י התקן הישראלי הוא 3 מ"מ.

חיפוי קירות

כל ציפוי המשמש לציפוי קירות, עשוי להיות מחומרים שונים ומכוון לחומרים קשיחים בעיקר, החל מאריחי קרמיקה, גרניט פורצלן, אבנים, זכוכית וכו'.
בדומה לבחירת ריצוף, גם בחירת חיפוי קירות משפיעה על המראה והאווירה הכללית של כל אחד מחדרי הבית. אפשר לבחור בין גוונים וצבעים שונים. ניתן גם להוסיף אפקטים וגימורים שונים, בריקים (לבנים), אבנים בצורות שונות (כמו פסיפס), זכוכית, טפט, קרמיקה ועוד.

רובה

חומר למילוי המרווחים שבין אריחי ריצוף או חיפוי קירות. זוהי אבקה הניתנת להשגה בגוונים שונים ויש לערבבה עם מים טרם היישום. קיימת רובה אקרילית אשר שימושה נפוץ יותר וקיימת גם רובה אפוקסית.
מלבד מטרתה הפרקטית של הרובה למלא את המרווחים ולמנוע חדירת מים ולכלוך, ניתן לנצלה לעיצוב צבעוני, בין אם התאמה מקורבת לגוון האריחים ובין אם בחירת גוון שונה במכוון לשם הדגשת צורות האריחים. את רהרובה יש ליישם כאשר המרווחים נקיים מכל אבק וכאשר המילוי שמתחת לריצוף יבש, אין ליישמה כאשר המילוי רווי במים. מילוי רטוב עלול לגרום להתאדות ולשינוי גוון הרובה עם הזמן.

גרונג

חיתוך אלכסוני של קצה האריחים. לרוב בזווית של 45 מעלות כדי לאפשר מפגש של 90 מעלות בין שני אריחים בפינה אנכית או אפקית. שימוש בגרונג הוא לרוב חלופה טובה יותר מאשר שימוש בפינות גמר מאלומיניום אך יש יש ליישמו ע"י בעל מקצוע מיומן מאד כדי להגיע לתוצאה מיטבית.

פרקט

משטח מרוצף העשוי לוחות עץ גולמיים או לוחות דמויי עץ. הפרקט משרה אוירה חמה ומהווה תחליף לאריחי ריצוף קשיחים.

מעניק עיצוב ייחודי לבית ועל הדרך גם פתרון תרמי לחלל החדר ומאפשר מראה חם לשינוי האווירה בבית.

פרקט מעץ מלא

מורכב מעץ גושני טבעי המעובד לרוב בגימור לכה או פוליטורה ומיועד בעיקר למקטחי ריצוף כתחליף לאריחים קשיחים. פרקט העץ משרה אווירה חמה וכרוך בתחזוקה שוטפת מידי שנתיים-שלש על ידי מריחת לכה ייעודית. פרקט מלוחות עץ מלא רגיש יותר לשינוי במידותיו בגלל התכווצות והתארכות החומר כתוצאה משינויי מזג האוויר ומשום כך, מומלץ פחות לשימוש בתנאי האקלים של ישראל. ניתן לבחור פרקט מסוגי עץ שונים.

פרקט רב שכבתי

פרקט המורכב בדר"כ משלש שכבות עץ כאשר השכבה העליונה עשוייה מעץ מלא טבעי בעובי של 4 או 5 מילימטר והשכבות התחתונות עשויות מעץ זול יותר כגון עץ אורן אשר סיבי העץ שלו ניצבים לכיוון הסיבים של השכבה העליונה. תכונה זו מעניקה ללוח הפרקט עמידות רבה יותר כנגד כיפוף מלבד החיסכון הכספי לעומת פרקט שכולו מעץ מלא. ניתן לבחור פרקט מסוגי עץ שונים.

פרקט למינציה

לוח העשוי מחומר דחוס מסוג HDF ומודפסת עליו דוגמת עץ המצופה בגלזורה שקופה. פרקט הלמינציה זול יותר ואינו דורש תחזוקה תכופה כפרקט העץ המלא. ניתן לחדש את מראהו באמצעות מטלית רצפה ונוזל ייעודי המשווק לשם כך.

פרקט פולימרי

מוכר גם כ"ויניל PVC". עשוי חומר עמיד 100% מפני מים ומאפשר פתרון לחללים לחים ועתירי תנועה. אינו דורש תחזוקה או טיפול מיוחדים.

פנלים

אריחי השלמה לריצוף במפגש עם הקירות. אריח הפנל בגובה 7 ס"מ בדרך כלל ונועד להגן על הטיח במפגש עם הרצפה מפני ליכלוך הנוצר ממפגש כלי ניקוי , נעליים וגורמים נוספים. לפנל יש גם תפקיד אסטתי המקנה "מסגרת" לריסוף.
לפנל ייעודי לפרקטים יש תפקיד נוסף והוא לכסות את המרווחים שבין לוחות הפרקט לבין הקיר. מרווחים אלו מיועדים לאפשר ללוחות הפרקט להתפשט ולהתכווץ מהפרשי טמפרטורה.

שיתוף