מונחי יסוד בתחום הטיח וצבע

מונחי יסוד טיח וצבע לבית

לפניכם מילון מונחים בסיסיים בעולם הטיח והצבע לבית.

טיח – כיסוי קירות חיצוני או פנימי המשמש להגנה ואיטום וגם כחיפוי אסתטי. טיח מורכב היום מסיד, מלט, גבס או צמנט ומחומר מחבר נוסף (לרוב חול). כשבוחרים סוג טיח, צריך לקחת בחשבון נתוני מבנה וסביבה. גם יש לזכור שקירות פנימיים וקירות חיצוניים שונים מבחינת סוג הטיח והגימור. כדי לוודא עמידות לתנאי מזג אוויר ושמירה ארוכת טווח של הגימור, יש לבצע בחירה נכונה של הטיח.

טיח: מושגים

טיח התזה צבוע. שכבת טיח צבוע דליל המותז על הקיר בעזרת מכונה. משמש לקירות חיצוניים שטויחו בטיח לא חלק (לדוגמה, קירות שטויחו עם טיח מסוג שפריץ).

טיח מושלך. שכבת טיח שנזרקת מכף בנאים ועשויה חול עדין וצמנט. את סוג הטיח בוחרים בהתאם לאסתטיקה המבוקשת.

שכבת הרבצה. שכבת טיח ראשונה בעובי של 5-3 מ"מ המיועדת לאיטום הקיר ולביסוס שכבת היישור. מכונה גם "שכבה שחורה" או "טיח שחור".

אשפרה. תהליך חיזוק במשטח הבסיס (למשל, טיח או בטון) של הקיר, במסגרתו מתיזים מים לחיזוק ומניעת סדקים. מבוצע בבניית קירות חדשים או בטיוח מחודש של בסיס הטיח.

שכבת גמר. השכבה השלישית המונחת על טיח חוץ וקובעת את גימור הקיר – שליכט.

שכבה מיישרת. מבוצעת יום לאחר שכבת ההרבצה במטרה ליישר את המשטח, בעזרת טיח לבן.

שליכט אקרילי צבעוני. שליכט בעל עמידות גבוהה לשינויי מזג אוויר המקנה מראה ייחודי לקירות החיצוניים. ניתן לבחור טקסטורות שונות.

תיקוני טיח. תיקוני התקלפויות או סדקים עקב רטיבות או בלאי הטיח, להחזרת הקיר למצב המקורי והשלם, שלאחריו ייצבע שוב.

שפכטל (מרית). כלי למריחת טיח, קילוף קירות וסתימת סדקים.

שפכטל אמריקאי. טיח גבס המיועד לסגירת חורים בקיר. לא לשימוש חיצוני בשל תכונתו להתמוסס במים.

חבישה. שיטת מילוי של סדקים עמוקים.

הכנת הקיר לטיח וצבע

הכנה טובה של הקירות לצביעה תוביל תוצאה טובה, לעמידות רבת שנים וגם לעבודת ניקיון מופחתת בסוף העבודה.

סילר. שכבה המספקת הגנה בפני רטיבות וברק בגימור מט / מבריק / מבריק חלקית.

אפוקסי. חומר נוזלי שקוף לאיטום הטיח נגד רטיבות שגם מעניק ברק. מתאים גם לריצוף ולשימוש על כלים סניטריים.

מרבליט. טיח דקורטיבי לגימור המגיע במראה מחוספס או במראה חלק ובמבחר גדול של גוונים. מתאים לחללים רטובים.

מושגי צבע

בונדרול. שכבת יסוד שקופה לקישור ודביקות חזקה של שכבת הצבע על הטיח.

מניפת גוונים. טבלת גווני צבע ומספרים קטלוגיים של יצרן הצבע. המניפה עוזרת לדעת את הגוון שמחפשים בחנות הצבעים.

דילול. הוספה של חומר מדלל לצבע בהתאם להוראות היצרן. ניתן לבדוק את דילול הצבע על ידי טבילת המברשת בצבע והרמתה. אם הצבע מטפטף במהירות מהמברשת, הוא דליל מדי ולא מתאים לצביעה של הקיר.

מברשת. כלי לסיוד וצביעה.

נייר לטש. נייר שיוף או נייר זכוכית המשמש להחלקת משטחים לפני הצביעה.

עובש. פטרייה המתפתחת על שכבת צבע – בעיקר במקומות לחים ולא מאווררים.

צבע. השכבה הסופית לקירות, לאחר שהסתיימו עבודות הבנייה. הצבעים נבדלים ביניהם ביכולת הכיסוי, הגימור על הקיר (מבריק או מט) והבסיס המרכיב את הצבע (טרפנטין, מים).

צבע יסוד. בסיס לשכבת הצבע הסופית המשמש כדי לחזק את אחיזת הצבע הסופי על הקיר. לרוב ניטראלי. צבע יסוד מגן בפני היווצרות חלודה וקורוזיה המביאים להרס שכבת הצבע. השימוש בו מקובל לצביעת מתכות.

צבע אקרילי. הצבע הנפוץ ביותר היום. זהו צבע על בסיס מים ממקור סינתטי (פולימר). צבע אקרילי ניתן להזמין בהתאם מניפת הצבעים. צבע זה מתייבש מהר יותר מצבע מבוסס טרפנטין. יש להקפיד להשתמש על פי הזמנים המצוינים על אריזת הצבע. אין לבצוע צבע אקרילי על סיד, אבל אפשר לצבוע צבע אקרילי על אקרילי.

צבע סיד. צבע זול עשוי סיד ועם יכולת כיסוי טובה יחסית. זהו צבע נושם שאינו אוטם את הקיר אלא מאפשר לו לפלוט לחות. מתאים לצביעת חדרים בעלי רטיבות גבוהה (כמו חדר אמבטיה). מיועד בעיקר לצביעת תקרו. אם יש שכבת צבע סיד על הקירות, לא ניתן יהיה לצבוע בעתיד ישירות עליה בצבע אקרילי, אלא למרוח קודם שכבת בונדרול.

צבע אקרילי מדולל במים. אפשר לקנות צבע כזה בגימור מבריק חלקית (מט משי) או מבריק (מט). הוא מתאים לצביעות קירות פנימיים וחיצוניים וגם לתקרות. הוא עמיד, קל לשטיפה במים וסבון ומתאים לחללים רטובים. מאפשר צביעה על בטון וטיח ומתאים להלבנה ללא סיד למשטחי אספלט וגגות. מתייבש מהר ומגיע במבחר גדול של גוונים.

יסוד מקשר. צבע יסוד מבוסס מים המשמש לחיזוק התשתית לפני מריח צבע אקרילי עליון. מקשר בין שני סוגי צבע שונים כדי לסייע לצבע החדש להיתפס היטב על הקיר. נקרא גם "פריימר". צבע זה מכיל תכולה גבוהה של דבקים לחיזוק וייצוב התשתית. צבעים אלו מאפשרים לצבוע בצבע עליון ללא סכנת התקלפות והתפוררות. משמש גם לצביעת קירות חיצוניים החשופים לתנאי מז"א קשים.

צבע עליון. מיועד להגן על התשתית ולהעניק לה מראה אסתטי. מגיע בגימור מבריק או מט. בצביעה חיצונית רצוי להשתמש בצבע מבריק שיחזיר את קרינת השמש ויסייע לבידוד תרמי טוב יותר של המבנה.

צבע שמן. משמשים לצביעת רהיטים ומשקופים ולחידוש דלתות. בימים עברו צבעי שמן היו ידועים לשמצה בשל זמן ייבוש ארוך וריח חזק שלא עובד במשך שבועות. מאז אותם ימים פותחו צבעי שמן על בסיס מים, שריחם אמנם עדיין חריף וזמן הייבוש עדיין ארוך, אך הוא קצר משמעותית. אין מה לחשוש מצבעי שמן, אולם צריך להשתמש בו במחשבה תחילה. לפני השימוש בו יש למרוח שכבת צבע ייסוד. צבע שמן ניתן לדילול עם טרפנטין.

נוגד פטריות. אפשר לרכוש צבע שמגיע מראש עם חומר נגד פטריות, או לרכוש נוגד פטריות ולהוסיף אותו לצבע אקרילי רגיל. מומלץ להשתמש בצבע המעורבב עם נוגד פטריות (פונגיצ'ק) בצביעת חדרים לחים (כמו חדר אמבטיה).

רב גמיש. צבע מים (אקרילי) לאיטום קירות חיצוניים.

צביעה בהתזה. שימוש במכשיר מיוחד מבוסס לחץ להתזת צבע חדש על הקירות. מתאים לקירות חיצוניים שאינם חלקים (כמו קירות "שפריץ").

צביעה ברולר. מכשיר לצביעה של קירות ותקרות הכולל ידית וגליל סיבי. עם רולר אפשר להגיע למקומות רחוקים יותר על הקיר בלי עזרה נוספת והוא מאפשר צביעה מדויקת יותר. עם זאת, הכיסוי של הרולר אינו תמיד אחיד ולעתים יש צורך בביצוע תיקונים. עם הרולר כדאי להשתמש במגש צבע בו נטבל הרולר לקבלת צביעה אחידה. בצביעת תקרות יש להיעזר במוט מאריך לרולר.

שתי וערב. שיטה מומלצת לצביעת שכבה שנייה. השכבה הראשונה מבוצעת אופקית ואילו השנייה – אנכית.

תו תקן ירוק. יש לוודא שהחומרים המשמשים לצביעה הם בעלי תו תקן ירוק, שמשמעותו הוא שהחומרים אינם רעילים לסביבה או למשתמשים.

עיבוי. כאשר קירות מזיעים זהו סימן ראשוני לפני שמופיע עובש על הקיר והשלב הבא הוא הופעת כתמי פטריות.

לכה. צבע שקוף המיועד לשימור הגוון הטבעי של העץ המיועד לצביעת משטחי עץ, חידוש רהיטים ועבודות נגרות מסוימות, ומגיע ברמות גימור שונות (מבריק, מבריק חלקית, מט). ניתן למצוא גם לכות עם גוון עדין.

שיתוף