top of page

היתרונות שיש בליווי מפקח בניה

כשאנחנו מחליטים לבנות מבנה, מגורים או עסקי, באופן טבעי, אנחנו משקיעים בתהליך זה לא מעט משאבים, כסף וזמן. ברצוננו להשיג בסופו של דבר את התוצאה הטובה ביותר, על פי גבולות התקציב שאנחנו מעמידים לצורך כך ומעוניינים שהתהליך יתבצע על פי לוח זמנים מוגדר, פחות או יותר. מי שאמון מטעמנו שהדבר אכן יתבצע כך, הוא בעל מקצוע המתמחה בהיבט של פיקוח על הבניה.

הרבה פעמים, יזמים פרטיים מוותרים על העסקת בעל מקצוע בתחום זה ומעדיפים לפקח בעצמם על תהליך הבנייה. מנקודת מבטם האישית יש בכך שני יתרונות, ראשית, הם חוסכים עלויות לא קטנות, שכן העסקת מפקח בניה מחייבת הוצאה גבוהה באופן יחסי. שנית, כך הם יכולים לפקח על התהליך בעצמם ואינם תלויים באיש.

אך כפי שנוכל לראות מיד, יש בהחלטה לשכור בעל מקצוע שמתמחה בהיבטים של פיקוח על הבניה יתרונות רבים, אשר יכולים להפוך את תהליך הבנייה להרבה יותר נכון ומקצועי, ובאופן כללי לייצר תהליך עבודה הרבה יותר נכון לאורך זמן.

מי הוא מפקח בניה?

על מנת להבין מה הם היתרונות של העסקת בעל מקצוע שמתמחה בהיבטים של פיקוח על הבניה, צריך להבין מה תפקידו ויכולותיו של מפקח בניה. בין אם זה בהיבט של בנייה לצרכי מגורים, עסקיים ואחרים.

 

מפקח בנייה הוא איש מקצוע שאחראי לוודא שתהליך הבניה מתבצע על פי התוכניות שלנו, על פי המפרט הטכני שנקבע מראש, על פי הסיכומים שנחתמו עם הקבלן בכל ההיבטים האפשריים. זה נכון לגבי היבטים של תהליך הבנייה, חומרים, היבטים כלכליים, איכות הבנייה ועוד. המפקח הוא למעשה בעל מקצוע מטעמנו אשר דואג שהכל יתבצע כפי שאנחנו רוצים. זה שונה מקבלן בנייה שיש לו אינטרסים כלכליים ואחרים. למפקח יש אינטרס אחד והוא לשמור על האינטרסים שלנו.

מפקח בנייה הוא כמובן אדם בעל רקע מקצועי בתחום הבניה, לרוב, מהנדס, הנדסאי בניין או אדריכל בעל ידע מקצועי רב וניסיון רב בעבודת "שטח". נכון לכתיבת מאמר זה, עדיין אין הסמכה פורמלית לתפקיד "מפקח בניה". הוא נמצא בקשר ישיר מול הגורמים בשטח ומולנו, ודואג שכל מה שאנחנו רוצים יתבצע על פי הכללים. חשוב לציין עוד, מפקח בנייה חייב להכיר את תקני העבודה וחוקי התכנון השונים וכן להיות נוכח בכל השלבים בתהליך העבודה, מתחילתה ועד סופה.

מה היתרונות של עבודה עם מפקח בנייה

כשאנו בוחרים לשכור בעל מקצוע אשר אחראי בתחום פיקוח על הבניה, הרי שנצא נשכרים ממספר היבטים:

יתרון הראשון, אנחנו נהנים מ"איש שלנו" בשטח. גורם מקצועי שידע להעביר את המסר שאנו שאנחנו רוצים אל הגורמים שעובדים במקום, החל מהקבלן הראשי, קבלני המישנה ועד לאחרון העובדים. כך אנו יכולים להיות רגועים שיש מי שדואג לאינטרס שלנו.

השני, מדובר על בעל מקצוע שיש לו ידע וניסיון והוא יכול לאתר בעיות ולפתור אותן. אומנם אנחנו נחסוך הרבה כסף אם לא נפנה אליו ונשכור את שירותיו, אך אז אנו עלולים למצוא את עצמנו מתמודדים עם בעיות שונות שאין לנו יכולת להתגבר עליהן. לעומת זאת, מפקח בניה ידע למצוא פתרונות שעשויים להיות יעילים ונכונים עבורנו.

השלישי, מפקח בנייה, במידה ונשכר ללוות אותנו כבר בתהליך התכנון, יוכל לעזור לנו לבקר גם את המיפרט וכתב הכמויות שיפיקו המתכננים על מנת שניתן יהיה לצאת למכרז קבלני בדרך הנכונה והקלה ביותר.

 

רביעי, הוא יעשה עבורנו את כל השירותים הבירוקרטים והפרוצדוראליים הנדרשים עבורנו. זה יכול לחסוך לנו הרבה מאוד והיעדרויות ממקום עבודתנו, זמן וטרחה.

חמישי, בסופו של דבר, איכות הבנייה תיקבע לא מעט בזכותו של המפקח. הוא ידאג שהתהליך יבצע באופן נכון, בטוח, עם חומרי גלם איכותיים, עמידה בזמנים, ללא קיצורי דרך, ומבלי שאף גורם שעובד באתר ייפגע.

שישי, אם אנחנו שוכרים איש מקצוע רציני ויסודי, אזי שהוא יכול גם לעזור לנו לחסוך בעלויות, בין אם זה דרך כתיבת חוזים בצורה נכונה ובין אם זה דרך העסקת אנשי מקצוע ורכישת חומרים בצורה חכמה.

כל זה ביחד יוצר תהליך עבודה הרבה יותר טוב, יעיל ובטוח ועשוי להיות המפתח למניעת עוגמת נפש רבה.

bottom of page