top of page

דגשים עיקריים לבחירת אדריכל

חברת חזני פרויקטים חיפה

אדריכל הוא איש מקצוע שבדרך כלל נזדקק לו לפני בנייה או שיפוץ של בית או פרויקט בנייה כלשהו. לעתים ניתן להסתפק בשירותיהם של מעצבי פנים אולם במקרים בהם אופי העבודה מצריך קבלת היתר בניה עלינו לפעול מול הוועדה המקומית לתכנון ולבניה ולקבל את אישור הוועדה המקומית גם כן. לשם כך עלינו להתקשר עם אדריכל לקבלת שירות זה. האדריכל הוא איש המקצוע אשר ילווה אותנו החל משלב התכנון הראשוני  של המבנה ועד גמר הבניה ואכלוס הבית. משום כך אין להקל ראש בבחירת זהות האדריכל. חשוב מאוד לקחת בחשבון מספר פרמטרים בבבואנו לבחור בבעל מקצוע זה. הנה כמה מהחשובים שבהם אשר יעזרו לכם לבחור את האדריכל המתאים ביותר עבורכם.

מציאת אדריכל מאזורכם:

אדריכל מקומי מאזורכם עשוי להיות בעל יתרונות רבים. ראשית, בשלב התכנון הראשוני, בעת גיבוש הפרוגרמה התכנונית וגיבוש התכנון הראשוני, לאחר מכן, בעת הכנת התכנון המפורט וכניסה לפרטים וכלה בתמיכה בעת ביצוע העבודה הקבלנית. שנית, בתקופה הבנייה עליו להשגיח כי עבודת הקבלן מתבצעת בהתאם לתכנית ההיתר ובהתאם לתכנון המפורט. שלישית, אדריכל מאזורכם יהיה זמין יותר לקיום פגישות ולמתן מענה לסוגיות דחופות ללא תלות בזמן ומרחק. קירבה גאוגרפית תשפיע לרוב גם לטובת הוזלת  גובה שכר הטרחה של האדריכל לעומת אדריכל שאינו מאזור מגורכם מהיבט של הקדשת זמן עבור נסיעות והן מהיבט של הוצאה כספית לדלק

תעודת מקצוע והכשרה לעבודה בארץ:

ישנם הרבה מאוד אדריכלים מוכשרים בישראל, אין בכך ספק, אך לצערנו חלקם, אמנם מועט מאד, אינו עובד בהתאם לחוקים ותקנות בישראל לאו דווקא בזדון, אלא מחוסר יידע. הכוונה היא שההסמכה שלהם לא מתאימה לשירותים שהם מבצעים או שההסמכה שלהם מאפשרת להם לעבוד בחו"ל אולם לא בישראל. על האדריכל להיות אדריכל רשום בישראל, עם תעודת מקצוע והכשרה מקצועית וכאדריכל רשום הוא יוכל להגיש תוכניות לאישור לוועדת התכנון והבנייה המקומיות. 

קבלת המלצות שווה יותר מכל השוואת מחירים שתעשו:

אם אתם יכולים לקבל כמה המלצות מבני משפחה או קרובים על אדריכל מקצועי, אחראי ונעים הליכות – הרי שזה שווה הרבה יותר מאשר לבצע השוואת מחירים או חיפוש איש מקצוע באינטרנט או קריאת ביקורות אונליין שיכול להיות שנקנו על ידי בעל העסק. תוכלו לשאול את לקוחותיו הקודמים עד כמה היה קשוב לצרכיכם, האם היה זמין ובזמן סביר למענה לפניותיכם וכו'. 

צפו בתיק עבודות ובדקו את הסגנון והאם הוא מתאים לכם:

בקשו לראות תמונות ותכנונים של האדריכל עבור פרויקטים אחרים. המחשה ויזואליות של תיק העבודות של האדריכל יכולה לסייע לכם להבין טוב יותר את הסגנון העיצובי של אותו אדריכל, את האני מאמין שלו ואת קווי הדמיון שלו כאשר הוא מעצב ומתכנן פרויקטים. כך תוכלו לוודא שאם העבודה עמו תתאים לכם או לא.

תקשורת בינאישית טובה:

אחד הדברים החשובים ביותר שאתם רוצים באדריכל שלכם מלבד הפן המקצועי הוא שאותו אדם יהיה נעים הליכות, עם תקשורת בינאישית טובה וסבלנות. הסיבה לכך היא שהאדריכל צריך לעבוד עם מגוון אנשי מקצוע העובדים על הפרויקט שלכם במשך תקופה. הוא צריך לדעת לשלב בין יחסים טובים ושמירה על כבוד אנשי המקצוע לבין שמירה על איכות ביצוע העבודה בצורה מדויקת ולפי התכנון. 

לאדריכל שלכם יש קשרים? 

היכרות אישית בין האדריכל לנפשות הפועלות במשרדי ההנדסה והרשות המקומית אינה מזיקה כלל וכלל. המילה "קשרים" ייתכן ומוגזמת אך קשר אישי עשוי להשפיע על פקיד זה או אחר לתת יחס חם יותר ואולי אף להשתדל לזרז את הטיפול בבקשתכם לבניה. קשר זה עשוי לחסוך עד כחודשיים זמן בכל התהליך המצטבר להוצאת ההיתר. לעתים זמן זה קריטי ליזם עסקי מאשר לאדם הפרטי. 

לסיכום, בבואנו לבחור אדריכל, נבחן את הפרמטרים לפי החשיבות הבא: ראשית, נבחן את מידת הכימיה שיש לנו עמו, לאחר מכן את טעמו המקצועי, מיקומו הגיאוגרפי ורק לבסוף את גובה שכר הטרחה אותו הוא מבקש.

 

מחבר המאמר:

עידן חזני, אדריכל וקבלן רשום, בעליו של אתר חזני פרויקטים

bottom of page